Pravilo o zabrani ŠČupaka u prometu
Let 3 je opet podigao prašinu. Ovaj puta sa svojom pjesmom za Eurosong, Mama ŠČ. Kao i od prvog dana svojim provokativnim izričajem pokreću tabu teme ili teme o kojima ne želimo razgovarati. Iza te provokativne vanjštine nalaze se ljudi koji se ne boje stvarati bolje društvo. Apsurdno, ali tako je jer i ova pjesma govori o diktatorima koji naš svijet čine lošijim. Dok se polako dizala prašina oko Dore, čitao sam knjigu autora dr.sc. Roberta I. Suttona s provokativnim naslovom „Pravilo o zabrani šupaka“. Slično kao i s Let 3, ovaj provokativni naslov privlači pozornost na nuđenje rješenja za izgradnju civiliziranog radnog okruženja i opstanka u sredini koja nije takva.
U nuđenju rješenja nužno je prepoznati tko su „šupci“ koji ugnjetavaju u radnom okruženju. Autor predlaže nekoliko načina za njihovo prepoznavanje. Prvi način je davanje odgovora na pitanje „Osjeća li se "meta" nakon razgovora s navedenim šupkom ugnjetavanom, poniženom, iscrpljenom ili omalovaženom od te osobe? Točnije, ima li "meta" lošije mišljenje o sebi?“, a drugi odgovaranje na pitanje: „Usmjerava li navodni šupak svoj otrov uglavnom prema slabijima, a ne toliko prema moćnim ljudima?“
Tu je još i dvanaest uobičajenih svakodnevnih postupaka kojima se služe šupci: osobne uvrede, zadiranje u "privatni teritorij", nedopušten fizički kontakt, verbalne i neverbalne prijetnje i zastrašivanja, "sarkastične šale" i "zadirkivanja" sa svrhom uvrede, e-pošta uvredljivog sadržaja, statusne "pljuske" s ciljem ponižavanja žrtve, obredi posramljivanja ili "statusne degradacije", nepristojne upadice, dvolični napadi, zlobni pogledi te postupanje prema ljudima kao da su nevidljivi.
U zaključku prezentira sedam ključnih smjernica vezanih uz „pravilu o zabrani šupaka kao načinu života.
Na samom kraju knjige autor moli da mu pošaljemo svoja vlastita iskustva i to me je potaklo na razmišljanja o pravilima šupaka u prometu.
1. Nekoliko pokvarenih ljigavaca može nadjačati srdačnost gomile civiliziranih ljudi
• kad jedan pješak krene na crveno preko pješačkog, krenut će i ostali
• kad jedno vozilo na auto cesti u gužvi krene zaustavnom trakom, krenut će i ostali…
2. pohvalno je govoriti o pravilu, ali najvažnije je primjenjivati ga u praksi:
• i sam znam u lokalnoj ulici kad nema prometa otići jednosmjernom ulicom u pogrešnom smjeru
• često oni koji se ne pridržavaju pravila drugima prigovaraju
3. pravilo živi – ili umire – u malim trenucima
• koliko god prometni sustav nije dovoljno kvalitetan kod nas, sitnim postupcima ga ne činimo boljim – npr. prometna signalizacija i znakovi vozila usmjeravaju promet na ulicu između osnovne škole i vrtića, a nitko tu ništa ne poduzima
• okrenut ćemo glavu kad vidimo da nešto nije dobro u prometnom sustavu…
4. trebate li u svakoj okolini zadržavati nekoliko šupaka?
• fotografije vozila parkiranih na invalidskim parkirnim mjestima
5. provođenje pravila o zabrani šupaka nije samo obveza rukovoditelja
• povremeno vidim kako klinci sjede na pruzi i pomislim, ako moje ne zanima, zašto bih se ja stalno natezao s klincima, a odgovor je da svatko treba dati svoj doprinos boljem prometnom sustavu
6. stid i ponos su snažni poticaji
• u vlaku putnici bez karte znaju bježati od konduktera. Tako je jednom grupa starijih žena i muškaraca bježala prema zadnjim vratima, a ja sam im rekao: „ja radim u HŽ i molim pokažite kartu
7. mi smo šupci.
Što više razmišljam i kod sebe vidim postupke zbog kojih se sramim. I zato hvala rock grupi Let 3 što me je potaknula da promišljam o sebi kao jednom od ŠČupaka u prometu. Jesi li i ti takav?

Autor: Dražen Kaužljar