Ples u mračnom kolodvoru
Kad sam počeo studirati nisam imao od koga dobiti savjet i stjecao sam iskustvo na vlastitim pogreškama. Zbog toga sam već na drugoj godini organizirao svoje učenje na način da sam sat i pol učio pa sat i pol se družio s ekipom u centru. I tako kroz cijeli dan. Na taj način sam od druge godine do kraja fakulteta položio sve ispite, a da više nisam pao niti jedan ispit. Godinama kasnije prijatelj mi je rekao: „Lako je tebi, ti si faks završio bez muke i bez učenja.“ Nije znao za moju metodu učenja.
Za vrijeme rata sam znao doći doma na dva dana slobodno. Istuširati se, najesti, potrošiti svojih 15 njemačkih maraka i onda opet nazad na prvu crtu. Dok bih bio kod svojih jedna baka nikad ništa nije govorila, već se samo molila, a druga baka bi mi svaki put rekla: „Lako je tebi, ti si mlad, ja mogu svaki dan umrijeti.“
Kad sam nakon skoro dvije godine rada kao prometnik vlakova i putovanja do 100 km na posao počeo raditi u direkciji, susreo sam se s novim izazovima. Imao sam dobro ekipu uz koju sam učio primjenjivati inženjerska znanja. Izgledalo je puno bolje raditi nego dok sam bio prometnik vlakova. Jednom prilikom me posjetio prijatelj koji je također bio inženjer, ali bez posla i rekao: „Lako je tebi, ti radiš u Upravnoj zgradi.“
Tako me nekako cijeli život prati „Lako je tebi“, a ustvari uvijek sam u svemu i u svakome volio vidjeti nešto pozitivno i dobro. Živjeti u tom trenutku koliko bolje mogu. Zbog toga mi je pjesma „Dancing in the Dark“ od Bruce Springsteena privukla pozornost.
Njegov život usko je isprepleten s njegovom glazbom. Odnos s ocem bio je napet, ali majka je imala važan utjecaj u njegovom životu. Kao i njegovo odrastanje u katoličkom okruženju. Sve to je bio izvor inspiracije za njegove pjesme. Springsteen je za pjesmu „Dancing in the Dark“ rekao da je tekst inspiriran njegovom željom da pobjegne od problema i pronađe radost u trenutku. Također je rekao da pjesma odražava njegovo uvjerenje da uvijek postoji nada čak i u najmračnijim vremenima. Posebnost ove pjesme je što je jako brzo postala veliki hit koji se može pronaći u knjigama i TV serijama, a često je završna i glavna pjesma na njegovim koncertima. Pjesma je bila inspiracija mnogim drugim umjetnicima, a popularna je i danas. Još uvijek se može čuti na radio stanicama što ne čudi jer se nalazi na jednom od najprodavanijih albuma „Born in the U.S.A.“
Na koncertu Bruce Springsteena bio sam s obitelji 2012. godine u Trstu. Pjesma „Dancing in the Dark“ na tom koncertu nije bila zadnja, bila je predzadnja. I nije se uz nju plesalo po mraku iako je ponoć davno prošla, a koncert nije završavao. Naime, organizatori su već oko 23 sta počeli paliti svjetla na stadionu, ali to The Bossa i njegovu ekipu nije omelo. Tek su se zagrijali i žestoko su prašili još dva sata. I to je to. Tako se uživa u trenutku bez obzira što su nas već u 7 ujutro čekali posao i škola.
Zbog toga kada ste u prometu, kada ste u prometnoj gužvi, ili dok čekate vlak koji beskonačno kasni, ili kad se gužvate u pretrpanom tramvaju, pokušajte pronaći nešto lijepo što će vam vratiti pozitivne misli. Nešto zbog čega će i to vrijeme lakše proći. Nikako nemojte postati nervozni i početi s prometnim prekršajima i netolerancijom prema drugim sudionicima u prometu. Ako ne znate što bi vam vratilo raspoloženje naučite pjevati „Dancing in the Dark“ i pjevušite u sebi.
Stay on the streets of this town.
Autor: Dražen Kaužljar